Plugins - All-in-One WP Migration and Backup - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (275 entries)

en: This backup file is damaged and can't be imported.<br />Try downloading or transferring the file again.<br /><br /><strong>Reason:</strong> File integrity check failed (CRC mismatch). <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/import-failed-crc-mismatch/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Ce fichier de sauvegarde est endommagé et ne peut pas être importé.<br />Essayez de télécharger ou de transférer à nouveau ce fichier.<br /><br /><strong>Motif :</strong> Échec de la vérification de l’intégrité du fichier (incohérence CRC).

en: Validating archive checksum...
fr: Validation de la somme de contrôle de l’archive…

en: Calculating archive checksum...
fr: Calcul de la somme de contrôle de l’archive…

en: Subscribe on YouTube
fr: S’abonner sur YouTube

en: Share on Facebook
fr: Partager sur Facebook

en: Share on X
fr: Partager sur X

en: Unpacking configuration...
fr: Décompression de la configuration…

en: Database unpacked.
fr: Base de données décompressée.

en: Importing an encrypted backup is not supported on this server. The process cannot continue. Technical details: https://help.servmask.com/knowledgebase/unable-to-encrypt-and-decrypt-backups/
fr: L’importation d’une sauvegarde chiffrée n’est pas prise en charge sur ce serveur. Le processus ne peut pas se poursuivre. Détails techniques : https://help.servmask.com/knowledgebase/unable-to-encrypt-and-decrypt-backups/

en: Compressed backup detected. Compression will be handled automatically.
fr: Une sauvegarde compressée a été détectée. La compression sera gérée automatiquement.

en: Importing a compressed backup is not supported on this server.
    							Please ensure <strong>%s</strong> extension is enabled. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/compressed-backups/" target="_blank">Technical details</a>
fr: L’importation d’une sauvegarde compressée n’est pas prise en charge sur ce serveur.
    							Veuillez vous assurer que l’extension <strong>%s</strong> est activée. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/compressed-backups/" target="_blank">Détails techniques</a>

en: Archiving configuration...
fr: Archivage de la configuration…

en: Download a file from encrypted backup is not supported on this server. The process cannot continue. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/unable-to-encrypt-and-decrypt-backups/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Le téléchargement d’un fichier depuis une sauvegarde chiffrée n’est pas pris en charge sur ce serveur. Le processus ne peut pas se poursuivre. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/unable-to-encrypt-and-decrypt-backups/" target="_blank">Détails techniques</a>

en: I agree to let All-in-One WP Migration use my <strong>email</strong> to respond to my request.
fr: J’accepte qu’All-in-One WP Migration utilise mon <strong>adresse e-mail</strong> pour répondre à ma demande.

en: An unknown error (code: %s) occurred during the file upload. The process cannot continue.
    								<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/upload-file-error/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Une erreur inconnue (code : %s) s’est produite durant le téléversement du fichier. Le processus ne peut pas se poursuivre.
    								<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/upload-file-error/" target="_blank">Détails techniques</a>

en: A PHP extension blocked this file upload. The process cannot continue.
    							<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/upload-file-error/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Une extension PHP a bloqué le téléversement de ce fichier. Le processus ne peut pas se poursuivre.
    							<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/upload-file-error/" target="_blank">Détails techniques</a>

en: Could not save the uploaded file. Please check file permissions and try again.
    							<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/upload-file-error/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Impossible d’enregistrer le fichier téléversé. Veuillez vérifier les droits du fichier et réessayer.
    							<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/upload-file-error/" target="_blank">Détails techniques</a>

en: No temporary folder is available on the server. The process cannot continue.
    							<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/upload-file-error/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Aucun dossier temporaire n’est disponible sur le serveur. Le processus ne peut pas se poursuivre.
    							<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/upload-file-error/" target="_blank">Détails techniques</a>

en: The uploaded file is too large for this server. The process cannot continue.
    							<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/upload-file-error/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Le fichier téléversé est trop volumineux pour ce serveur. Le processus ne peut pas se poursuivre.
    							<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/upload-file-error/" target="_blank">Détails techniques</a>

en: Could not upload the file because %s. The process cannot continue.
    									<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/upload-file-error/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Impossible de téléverser le fichier : %s. Le processus ne peut pas se poursuivre.
    									<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/upload-file-error/" target="_blank">Détails techniques</a>

en: Invalid file data. Please ensure your file is a <strong>.wpress</strong> backup created with All-in-One WP Migration.
    						<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Type de fichier invalide. Veuillez vous assurer que votre fichier est une sauvegarde <strong>.wpress</strong> créée avec All-in-One WP Migration.
    						<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Détails techniques</a>

en: The uploaded file is missing an error code. The process cannot continue.
    						<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/upload-file-error/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Le fichier téléversé ne comporte pas de code d’erreur. Le processus ne peut pas se poursuivre.
    							<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/upload-file-error/" target="_blank">Détails techniques</a>

en: The uploaded file is missing a temporary path. The process cannot continue.
    						<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/upload-file-error/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Le fichier téléversé ne comporte pas de chemin d’accès temporaire. Le processus ne peut pas se poursuivre.
    						<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/upload-file-error/" target="_blank">Détails techniques</a>

en: Exclude plugins
fr: Exclure les extensions

en: Exclude must-use plugins
fr: Exclure les extensions indispensables

en: Exclude themes
fr: Exclure les thèmes

en: Exclude media library
fr: Exclure la médiathèque

en: File Options
fr: Options de fichiers

en: Exclude database
fr: Exclure la base de données

en: Database Options
fr: Options de la base de données

en: Security Options
fr: Options de sécurité

note: translators: 1: Link to archive, 2: Archive title, 3: File name, 4: Archive title, 5: File size.
en: <a href="%1$s" class="ai1wm-button-green ai1wm-emphasize ai1wm-button-download" title="%2$s" download="%3$s">
    							<span>Download %2$s</span>
    							<em>Size: %4$s</em>
    							</a>
fr: <a href="%1$s" class="ai1wm-button-green ai1wm-emphasize ai1wm-button-download" title="%2$s" download="%3$s">
    							<span>Télécharger %2$s</span>
    							<em>Tailles : %4$s</em>
    							</a>

note: translators: 1: Admin url, 2: Url
en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%1$s" target="_blank">Save permalinks structure</a><br />
    				» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Review your migration experience</a><br />
    				» <a class="ai1wm-no-underline" href="%2$s" target="_blank">Protect your site with real-time threat protection</a>
fr: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%1$s" target="_blank">Enregistrer la structure des permaliens</a><br />
    				» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Donnez votre avis sur votre expérience de migration</a><br /
    				» <a class="ai1wm-no-underline" href="%2$s" target="_blank">Protégez votre site avec une protection contre les menaces en temps réel</a>

note: translators: Url
en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Protect your site with real-time threat protection</a>
fr: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Protégez votre site avec une protection contre les menaces en temps réel</a>

en: WordPress Multisite requires our All-in-One WP Migration Multisite Extension. Get it here:
fr: Un site WordPress Multisite nécessite All-in-One WP Migration Multisite Extension. Obtenez-la ici :

note: translators: Backups folder path. translators: Storage folder path.
en: Could not create <strong>%s</strong> folder. Please ensure the parent folder has read/write/execute permissions (0777).
fr: Impossible de créer le dossier <strong>%s</strong>. Veuillez vous assurer que le dossier parent dispose des droits de lecture/écriture/exécution (0777).

note: translators: File name.
en: Could not create <strong>%s</strong> file. Please ensure the parent folder has read/write permissions.
fr: Impossible de créer le fichier <strong>%s</strong>. Veuillez vous assurer que le dossier parent dispose des droits de lecture/écriture.

note: translators: Max upload file size
en: Your host restricts uploads to <strong>%s</strong>.
fr: Votre hébergeur limite la taille des téléversements à <strong>%s</strong>.

note: translators: 1: Admin url, 2: Url
en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%1$s" target="_blank">Save permalinks structure</a>.<br />
    				» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://classic.oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Re-sign Oxygen Builder shortcodes</a>.<br />
    				» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Review your migration experience</a>.<br />
    				» <a class="ai1wm-no-underline" href="%2$s" target="_blank">Protect your site with real-time threat protection</a>
fr: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%1$s" target="_blank">Enregistrer la structure des permaliens</a>.<br />
    				» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://classic.oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Re-signer les codes courts d’Oxygen Builder</a>.<br />
    				» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Donnez votre avis sur votre expérience de migration</a>.<br />
    				» <a class="ai1wm-no-underline" href="%2$s" target="_blank">Protégez votre site avec une protection contre les menaces en temps réel</a>

note: translators: Url
en: » Permalinks are set to default. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Why?</a><br />
    				» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://classic.oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Re-sign Oxygen Builder shortcodes</a>.<br />
    				» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Review your migration experience</a>.<br />
    				» <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Protect your site with real-time threat protection</a>
fr: » Les permaliens sont définis sur le réglage par défaut. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Pourquoi ?</a><br />
    				» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://classic.oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Re-signez les codes courts d’Oxygen Builder</a>.<br />
    				» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Donnez votre avis sur votre expérience de migration</a>.<br />
    				» <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Protégez votre site grâce à une protection contre les menaces en temps réel</a>

note: translators: Url
en: » Permalinks are set to default. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Why?</a><br />
    				» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Review your migration experience</a>.<br />
    				» <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Protect your site with real-time threat protection</a>
fr: » Les permaliens sont définis sur le réglage par défaut. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Pourquoi ?</a><br />
    				» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Donnez votre avis sur votre expérience de migration</a>.<br />
    				» <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Protégez votre site avec une protection contre les menaces en temps réel</a>

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Review your migration experience</a>.<br />
fr: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Donnez votre avis sur votre expérience de migration</a>.<br />

note: translators: Url
en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Save permalinks structure</a>.<br />
fr: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Enregistrer la structure des permaliens</a>.<br />

en: Hints
fr: Conseil

en: Use this screen to export your database, media, themes, and plugins into one .wpress file. Later, import that file to another WordPress site.
fr: Utilisez cet écran pour exporter votre base de données, vos médias, vos thèmes et vos extensions dans un seul fichier .wpress. Plus tard, importez ce fichier sur un autre site WordPress.

en: Search for
fr: Rechercher

en: Export Site To
fr: Exporter le site vers

en: Exclude post revisions
fr: Exclure les révisions de publication

en: Exclude spam comments
fr: Exclure les commentaires indésirables

en: Describe your issue or feedback...
fr: Décrivez votre problème ou faites-nous part de votre retour…

en: Email address
fr: Adresse e-mail

en: I need help
fr: J’ai besoin d’aide

en: I have an idea
fr: J’ai une idée

en: No backups found. Create a new one?
fr: Aucune sauvegarde trouvée. En créer une nouvelle ?

en: Over 2GB
fr: Plus de 2 Go

en: Click to label this backup
fr: Cliquez pour libeller cette sauvegarde

en: Your server uses 32-bit PHP and cannot process files larger than 2GB. Please switch to 64-bit PHP and try again.
    						<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Votre serveur utilise une version 32 bits de PHP et ne peut pas traiter de fichiers de plus de 2 Go. Veuillez passer à une version 64 bits de PHP et réessayer. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Détails techniques</a>

en: WordPress users prepared.
fr: Les utilisateurs/utilisatrices WordPress sont préparés.

en: Preparing WordPress users...
fr: Préparation des utilisateurs/utilisatrices WordPress…

en: Invalid file type. Please ensure your file is a <strong>.wpress</strong> backup created with All-in-One WP Migration.
    						<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Type de fichier invalide. Veuillez vous assurer que votre fichier est une sauvegarde <strong>.wpress</strong> créée avec All-in-One WP Migration.
    						<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Détails techniques</a>

en: WordPress permalinks settings retrieved.
fr: Réglages des permaliens WordPress récupérés.

en: WordPress options prepared.
fr: Options WordPress préparées.

en: Preparing WordPress options...
fr: Préparation des options WordPress…

en: Mu-plugins activated.
fr: Mu-plugins activés.

en: WordPress files gathered.
fr: Fichiers WordPress rassemblés.

en: Gathering WordPress files...
fr: Rassemblement des fichiers WordPress…

en: Database restored.
fr: Base de données restaurée.

note: translators: Link to Unlimited Extension
en: Importing this file will only replace matching content. Other items stay unchanged.
    					Need a full reset first? Try Reset Hub in our <a href="%s" target="_blank">Unlimited Extension</a>.<br />
    					Ensure you have a current backup. Proceed?
fr: L’importation de ce fichier remplacera uniquement le contenu correspondant. Les autres éléments resteront inchangés.
    					Vous avez d’abord besoin d’une réinitialisation complète ? Essayez le centre de réinitialisation dans notre <a href="%s" target="_blank">extension illimitée</a>.<br />
    					Assurez-vous d’avoir une sauvegarde à jour. Souhaitez-vous poursuivre ?

note: translators: Link to Unlimited Extension
en: Importing this file will only replace matching content. Other items stay unchanged.
    					Need a full reset first? Try Reset Hub in our Unlimited Extension (%s).
    					Ensure you have a current backup. Proceed?
fr: L’importation de ce fichier remplacera uniquement le contenu correspondant. Les autres éléments resteront inchangés.
    					Vous avez d’abord besoin d’une réinitialisation complète ? Essayez le centre de réinitialisation dans notre extension illimitée (%s).
    					Assurez-vous d’avoir une sauvegarde à jour. Souhaitez-vous poursuivre ?

en: The decryption password is not valid. The process cannot continue.
fr: Le mot de passe de déchiffrement est non valide. Le processus ne peut pas se poursuivre.

en: Decryption password validated.
fr: Mot de passe de déchiffrement validé.

en: Blogs prepared.
fr: Blogs préparés.

en: Could not import a WordPress Network into a single WordPress site. The process cannot continue. Please check your import settings.
fr: Impossible d’importer un réseau WordPress dans un seul site WordPress. Le processus ne peut pas se poursuivre. Veuillez vérifier vos réglages d’importation.

en: The archive must contain at least one WordPress site. The process cannot continue. Please check your export settings.
fr: L’archive doit contenir au moins un site WordPress. Le processus ne peut pas se poursuivre. Vérifiez vos réglages d’exportation.

en: The archive must contain only a single WordPress site. The process cannot continue. Please revisit your export settings.
fr: L’archive doit contenir un site WordPress uniquement. Le processus ne peut pas se poursuivre. Veuillez revoir vos réglages d’exportation.

en: Theme files gathered.
fr: Fichiers de thème rassemblés.

en: Gathering theme files...
fr: Rassemblement des fichiers de thème…

en: Database tables gathered.
fr: Tables de base de données rassemblées.

en: Gathering database tables...
fr: Rassemblement des tables de la base de données…

en: Plugin files gathered.
fr: Fichiers d’extension rassemblés.

en: Gathering plugin files...
fr: Rassemblement des fichiers d’extension…

en: Media files gathered.
fr: Fichiers médias rassemblés.

en: Gathering media files...
fr: Rassemblement des fichiers médias…

en: Content files gathered.
fr: Fichiers de contenu rassemblés.

en: Gathering content files...
fr: Rassemblement des fichiers de contenu…

en: Database exported.
fr: Base de données exportée.

en: Database archived.
fr: Base de données archivée.

en: Configuration prepared.
fr: Configuration préparée.

en: Configuration archived.
fr: Configuration archivée.

en: Checking for compatibility...
fr: Vérification pour compatibilité…

en: Export file created.
fr: Fichier d’exportation créé.

en: Creating export file...
fr: Création d’un fichier d’exportation…

note: translators: Error message.
en: An error occurred while submitting your request: %s
fr: Une erreur s’est produite lors de l’envoi de votre requête : %s

en: Please check the consent box so we can use your email to respond to you.
fr: Veuillez cocher la case de consentement afin que nous puissions utiliser votre adresse e-mail pour vous répondre.

en: Please describe your issue or feedback.
fr: Veuillez décrire votre problème ou votre retour.

en: Please select a feedback type.
fr: Veuillez sélectionner un type de retour.

en: Please enter a valid email address.
fr: Veuillez saisir une adresse e-mail valide.

note: translators: 1: Extension name, 2: Plugins update page.
en: <strong>%1$s</strong> is out of date. You must <a href="%2$s">update this extension</a> before using it.<br />
fr: <strong>%1$s</strong> est obsolète. Vous devez <a href="%2$s">mettre à jour cette extension</a> avant de l’utiliser.<br />

note: translators: Extension name.
en: %s is out of date. Please update this extension before using it.
fr: %s est obsolète. Veuillez mettre à jour cette extension avant de l’utiliser.

en: Please enter a password to restore the backup
fr: Veuillez saisir un mot de passe pour restaurer la sauvegarde

en: Could not download backup
fr: Impossible de télécharger la sauvegarde

en: Could not read backup content
fr: Impossible de lire le contenu de la sauvegarde

note: translators: Disk space to free up.
en: Not enough disk space.<br /> Free up %s before restoring.
fr: Pas assez d’espace disque.<br />Libérez %s avant de restaurer.

note: translators: 1: Link to Unlimited Extension
en: "Restore" functionality is available in our <a href="%s" target="_blank">Unlimited Extension</a>.<br /> If you would rather go the manual route, you can still restore by downloading your backup and using "Import from file".
fr: La fonction « Restaurer » est disponible dans notre <a href="%s" target="_blank">extension illimitée</a>.<br /> Si vous préférez suivre la voie manuelle, vous pouvez toujours restaurer en téléchargeant votre sauvegarde et en utilisant « Importer à partir d’un fichier ».

en: Invalid file type. Please ensure that your file is a <strong>.wpress</strong> file created with All-in-One WP Migration.
    					<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Type de fichier invalide. Veuillez vous assurer que votre fichier est un fichier <strong>.wpress</strong> créé avec All-in-One WP Migration.
    						<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Détails techniques</a>

note: translators: 1: Link to Unlimited Extension, 2: Link to how to article
en: Your file exceeds the upload limit set by your host web server.<br />%1$s<br />%2$s
fr: Votre fichier dépasse la limite de téléversement définie par l’hébergeur de votre serveur web.<br />%1$s<br />%2$s

en: Upload failed
fr: Échec du téléversement

en: Upload failed - connection lost or timeout. Try uploading the file again.
fr: Échec du téléversement : connexion perdue ou délai d’attente dépassé. Essayez de téléverser à nouveau le fichier.

en: Stopping the import, please wait...
fr: Arrêt de l’importation, veuillez patienter…

en: Could not stop the import. Please refresh and try again.
fr: Impossible d’arrêter l’importation. Veuillez actualiser et réessayer.

en: Could not prepare blogs for import. Please refresh and try again.
fr: Impossible de préparer les blogs pour l’importation. Veuillez actualiser et réessayer.

en: Could not check the decryption password. Please refresh and try again.
fr: Impossible de vérifier le mot de passe de déchiffrage. Veuillez actualiser et réessayer.

en: Could not confirm the import. Please refresh and try again.
fr: Impossible de confirmer l’importation. Veuillez actualiser et réessayer.

en: Could not start the import. Please refresh and try again.
fr: Impossible de démarrer l’importation. Veuillez actualiser et réessayer.

en: Are you sure you want to stop the import?
fr: Confirmez-vous l’arrêt de l’importation ?

note: translators: Link to how to article
en: If you prefer a manual fix, follow our step-by-step guide on <a href="%s" target="_blank">raising your upload limit</a>.
fr: Si vous préférez une correction manuelle, suivez notre guide étape par étape pour <a href="%s" target="_blank">augmenter votre limite de téléversement</a>.

note: translators: Link to Unlimited Extension
en: Our <a href="%s" target="_blank">Unlimited Extension</a> bypasses this!
fr: Notre <a href="%s" target="_blank">extension illimitée</a> contourne cela !

note: translators: 1: Max upload file size
en: Your file exceeds the <strong>%1$s</strong> upload limit set by your host.<br />%2$s<br />%3$s
fr: Votre fichier dépasse la limite de <strong>%1$s</strong> de téléversement définie par votre hébergeur.<br />%2$s<br />%3$s

en: Stopping the export, please wait...
fr: Arrêt de l’exportation, veuillez patienter…

en: Could not stop the export. Please refresh and try again.
fr: Impossible d’arrêter l’exportation. Veuillez actualiser et réessayer.

en: Could not run the export. Please refresh and try again.
fr: Impossible d’exécuter l’exportation. Veuillez actualiser et réessayer.

en: Could not start the export. Please refresh and try again.
fr: Impossible de démarrer l’exportation. Veuillez actualiser et réessayer.

en: Are you sure you want to stop the export?
fr: Confirmez-vous l’arrêt de l’exportation ?

en: Thank you! We have received your request and will be in touch soon.
fr: Merci ! Nous avons reçu votre demande et vous contacterons dans les plus brefs délais.

en: Import failed
fr: Échec de l’importation

note: translators: Error message.
en: Import failed: %s
fr: Échec de l’importation : %s

note: translators: 1: Error code, 2: Error message.
en: Import failed (database error). Code: %1$s. %2$s
fr: Échec de l’importation (erreur de base de données). Code : %1$s. %2$s

note: translators: 1: Error code, 2: Error message.
en: Import failed. Code: %1$s. %2$s
fr: Échec de l’importation. Code : %1$s. %2$s

en: Export failed
fr: L’exportation a échoué

note: translators: 1: Error message.
en: Export failed: %s
fr: Échec d’exportation : %s

note: translators: 1: Error code, 2: Error message.
en: Export failed (database error). Code: %1$s. Message: %2$s
fr: Échec de l’exportation (erreur de base de données). Code :%1$s. Message : %2$s

en: Could not list the backup content. Please ensure the backup file is accessible and not corrupted.
fr: Impossible de lister le contenu de la sauvegarde. Veuillez vous assurer que le fichier de sauvegarde est accessible et qu’il n’est pas corrompu.

en: Could not decrypt data. The process cannot continue.
fr: Impossible de déchiffrer les données. Le processus ne peut pas se poursuivre.

en: Could not obtain cipher length. The process cannot continue.
fr: Impossible d’obtenir la longueur du chiffrement. Le processus ne peut pas se poursuivre.

en: Could not encrypt data. The process cannot continue.
fr: Impossible de chiffrer les données. Le processus ne peut pas se poursuivre.

en: Could not generate random bytes. The process cannot continue.
fr: Impossible de générer des octets aléatoires. Le processus ne peut pas se poursuivre.

en: Could not authenticate the secret key. The process cannot continue. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-secret-key/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Impossible d’authentifier la clé secrète. Le processus ne peut pas se poursuivre. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-secret-key/" target="_blank">Détails techniques</a>

note: translators: 1: Meta data stream URI.
en: Could not get current pointer position of %s. The process cannot continue. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Impossible d’obtenir la position actuelle du pointeur de %s. Le processus ne peut pas se poursuivre. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Détails techniques</a>

note: translators: 1: File offset, 2: Meta data stream URI.
en: Could not seek to offset %1$d on %2$s. The process cannot continue. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Impossible de chercher à décaler %1$d sur %2$s. Le processus ne peut pas se poursuivre. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Détails techniques</a>

note: translators: 1: Meta data stream URI.
en: Could not read file: %s. The process cannot continue. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Impossible de lire le fichier : %s. Le processus ne peut pas se poursuivre. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Détails techniques</a>

note: translators: 1: Meta data stream URI.
en: Out of disk space. Could not write to: %s. The process cannot continue. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/out-of-disk-space/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Espace disque insuffisant. Impossible d’écrire sur : %s. Le processus ne peut pas se poursuivre. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/out-of-disk-space/" target="_blank">Détails techniques</a>

note: translators: 1: Meta data stream URI.
en: Could not write to: %s. The process cannot continue. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Impossible d’écrire sur : %s. Le processus ne peut pas se poursuivre. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Détails techniques</a>

note: translators: 1: File path, 2: mode
en: Could not open %1$s with mode %2$s. The process cannot continue. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Impossible d’ouvrir %1$s avec le mode %2$s. Le processus ne peut pas se poursuivre. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Détails techniques</a>

en: Your archive file name contains invalid characters: < > : " | ? * \0. It must not include these characters. The process cannot continue. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-archive-name/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Le nom de votre fichier d’archive contient des caractères invalides : < > " | ? * \0. Il ne doit pas inclure ces caractères. Le processus ne peut pas se poursuivre. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-archive-name/" target="_blank">Détails techniques</a>

en: Could not locate the archive path. The process cannot continue. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-archive-path/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Impossible de localiser le chemin de l’archive. Le processus ne peut pas se poursuivre. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-archive-path/" target="_blank">Détails techniques</a>

en: Your storage directory name contains invalid characters: < > : " | ? * \0. It must not include these characters. The process cannot continue. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-storage-name/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Le nom de votre répertoire de stockage contient des caractères invalides : < > " | ? * \0. Il ne doit pas inclure ces caractères. Le processus ne peut pas se poursuivre. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-storage-name/" target="_blank">Détails techniques</a>

en: Could not locate the storage path. The process cannot continue. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-storage-path/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Impossible de localiser le chemin de stockage. Le processus ne peut pas se poursuivre. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-storage-path/" target="_blank">Détails techniques</a>

note: Description of the plugin
en: All-in-One WP Migration makes moving your entire WordPress site simple. Export or import your database, media, plugins, and themes with just a few clicks.
fr: All-in-One WP Migration simplifie le déplacement de l’ensemble de votre site WordPress. Exportez ou importez votre base de données, vos médias, vos extensions et thèmes en quelques clics.

en: View Error Log
fr: Voir le journal des erreurs

en: Invalid archive file type. Only .wpress files are allowed. The process cannot continue. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-type/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Type de fichier d’archive invalide. Seuls les fichiers .wpress sont autorisés. Le processus ne peut pas se poursuivre. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-type/" target="_blank">Détails techniques</a>

note: translators: 1: Archive title, 2: File name, 3: Archive title, 4: File size.
en: <a href="#" class="ai1wm-button-green ai1wm-emphasize ai1wm-direct-download" title="%1$s" download="%2$s">
    							<span>Download %3$s</span>
    							<em>Size: %4$s</em>
    							</a>
fr: <a href="#" class="ai1wm-button-green ai1wm-emphasize ai1wm-direct-download" title="%1$s" download="%2$s">
    							<span>Télécharger %3$s</span>
    							<em>Taille : %4$s</em>
    							</a>

en: Reset Hub Demo
fr: Démo du centre de réinitialisation

en: Upgrade to Premium
fr: Passez à la version Premium

en: Please note, the features displayed below are part of an image showcasing the potential of Reset Hub in its Premium version. To activate and enjoy these advanced features, <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" title="Upgrade to Premium" target="_blank">upgrade to Premium now</a>! Elevate your website management experience with these exclusive functionalities and priority support.
fr: Veuillez noter que les fonctionnalités affichées ci-dessous font partie d’une image présentant le potentiel du centre de réinitialisation dans sa version premium. Pour activer et profiter de ces fonctions avancées, <a href="https://fr.servmask.com/products/unlimited-extension" title="Mettre à niveau vers la version premium" target="_blank">passez à la version premium maintenant</a> ! Améliorez votre expérience de gestion de site avec ces fonctionnalités exclusives et cette assistance prioritaire.

en: Experience Full Functionality with Premium!
fr: Découvrez toutes les fonctionnalités avec Premium !

en: Star
fr: Favori

en: Reset Hub
fr: Centre de réinitialisation

en: Leverage the simplicity of Dropbox for your backup needs. Direct your scheduled backups to be stored in Dropbox. It's secure, straightforward, and keeps your backups at your fingertips.
fr: Profitez de la simplicité de Dropbox pour vos besoins de sauvegarde. Dirigez vos sauvegardes planifiées vers le stockage dans Dropbox. C’est sécurisé, simple et garde vos sauvegardes à portée de main.

en: Tailor your backup schedules to fit the complexity of your WordPress Multisite. Choose to export the entire network or only a selection of subsites according to your requirements. Effortless management for even the most intricate site networks.
fr: Adaptez vos planifications de sauvegarde à la complexité de votre multisite WordPress. Choisissez d’exporter l’ensemble du réseau ou seulement une sélection de sous-sites selon vos besoins. Gestion sans effort, même pour les réseaux de sites les plus complexes.

en: We've got you covered with an array of supported storage providers. Whether you prefer Box, Amazon S3, WebDav or something else, you can choose the one that fits your needs best. Secure your backups exactly where you want them.
fr: Nous vous proposons une gamme de fournisseurs de stockage pris en charge. Que vous préfériez Box, Amazon S3, WebDav ou autre, vous pouvez choisir celui qui correspond le mieux à vos besoins. Sécurisez vos sauvegardes exactement là où vous le souhaitez.

en: Enjoy the flexibility of FTP storage. Direct your scheduled backups to your own FTP server. You'll have full control over your data, providing you with a versatile and private storage solution.
fr: Profitez de la flexibilité du stockage FTP. Dirigez vos sauvegardes planifiées vers votre propre serveur FTP. Vous aurez un contrôle total sur vos données, vous offrant ainsi une solution de stockage polyvalente et privée.

en: Harness the power of OneDrive for your backups. Set up your scheduled backups to be saved directly in your OneDrive. It's secure, integrated with your Microsoft account, and keeps your data readily accessible.
fr: Exploitez la puissance de OneDrive pour vos sauvegardes. Configurez vos sauvegardes planifiées pour qu’elles soient enregistrées directement dans votre OneDrive. Il est sécurisé, intégré à votre compte Microsoft et maintient vos données facilement accessibles.

en: Benefit from the robustness of Google Drive. Schedule your backups to be saved directly to your Google Drive account. Simple, secure, and integrated into a platform you already use.
fr: Bénéficiez de la robustesse de Google Drive. Planifiez vos sauvegardes pour qu’elles soient enregistrées directement sur votre compte Google Drive. Simple, sécurisé et intégré à une plateforme que vous utilisez déjà.

en: Manage your storage effectively with our flexible retention settings. Decide how many backups you want to keep at a time. Old backups are automatically cleared, keeping your storage neat and efficient.
fr: Gérez votre stockage efficacement grâce à nos réglages de rétention flexibles. Décidez du nombre de sauvegardes que vous souhaitez conserver à la fois. Les anciennes sauvegardes sont automatiquement effacées, gardant votre stockage propre et efficace.

en: Retention settings
fr: Réglages de rétention

en: Stay informed, not overwhelmed. Tailor your notification preferences to get updates that matter to you. Whether it's the status of each backup, or just critical alerts, control what you want to be notified about.
fr: Restez informé, pas débordé. Adaptez vos préférences de notification pour recevoir les mises à jour qui vous intéressent. Qu’il s’agisse de l’état de chaque sauvegarde ou simplement des alertes critiques, contrôlez ce dont vous souhaitez être informé.

en: Notification settings
fr: Réglages de notification

en: Never worry about forgetting to back up your site again. Choose from various scheduling options, from daily to monthly, and we'll automate the rest. Backups happen like clockwork, giving you peace of mind and a solid safety net
fr: Ne vous souciez plus d’oublier de sauvegarder à nouveau votre site. Choisissez parmi différentes options de planification, du quotidien au mensuel, et nous automatiserons le reste. Les sauvegardes s’effectuent comme sur des roulettes, vous offrant une tranquillité d’esprit et un solide filet de sécurité.

en: Enable this feature
fr: Activer cette fonctionnalité

en: Backup scheduler
fr: Planificateur de sauvegarde

en: Multisite Schedules
fr: Planificateur multisites

en: More Storage Providers
fr: Plus de fournisseurs de stockage

en: FTP Storage
fr: Stockage FTP

en: OneDrive Storage
fr: Stockage OneDrive

en: Dropbox Storage
fr: Stockage Dropbox

en: Google Drive Storage
fr: Stockage Google Drive

en: Retention Settings
fr: Réglages de rétention

en: Notification Settings
fr: Réglages de notification

en: Backup Scheduler
fr: Planificateur de sauvegarde

en: Schedules
fr: Planifications

en: Backup is encrypted. Please provide decryption password:
fr: La sauvegarde est chiffrée. Veuillez renseigner le mot de passe de déchiffrement :

en: Password-protect and encrypt backups
fr: Chiffrer les sauvegardes et protégez-les avec un mot de passe

en: A password is required
fr: Un mot de passe est nécessaire

en: Encrypt this backup with a password
fr: Protéger cette sauvegarde avec un mot de passe

en: Importing an encrypted backup is not supported on this server. The process cannot continue. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/unable-to-encrypt-and-decrypt-backups/" target="_blank">Technical details</a>
fr: L’importation d’une sauvegarde chiffrée n’est pas prise en charge sur ce serveur. Le processus ne peut pas se poursuivre. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/unable-to-encrypt-and-decrypt-backups/" target="_blank">Détails techniques</a>

en: The passwords do not match
fr: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Repeat the password
fr: Répéter le mot de passe

en: Submit
fr: Envoyer

en: The backup is encrypted
fr: La sauvegarde est chiffrée

en: List
fr: Liste

en: Show backup content
fr: Afficher le contenu sauvegardé

en: Downloading is not possible because backups directory is not accessible.
fr: Le téléchargement est impossible car le répertoire des sauvegardes est inaccessible.

en: Reading...
fr: Lecture…

en: List the content of the backup
fr: Lister le contenu de la sauvegarde

en: Error
fr: Erreur

en: More
fr: Plus

note: translators: 1: Number of backups.
en: You have %d backups
fr: Vous avez %d sauvegardes

note: translators: 1: Number of backups. translators: Numbers of backups.
en: You have %d backup | You have %d backups
fr[0]: Vous avez %d sauvegarde
fr[1]: Vous avez %d sauvegardes

note: translators: 1: Error message.
en: Error: %s
fr: Erreur : %s

note: translators: 1: Number of files, 2: Progress.
en: Archiving %1$d theme files...<br />%2$d%% complete
fr: Archivage de %1$d fichiers de thème…<br />%2$d%% terminé

en: Contact Support
fr: Contactez le support

en: Retrieving WordPress permalinks settings...
fr: Récupération des réglages des permaliens de WordPress…

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://theme-fusion.com/documentation/avada/installation-maintenance/important-update-information/#clear-caches" target="_blank">Reset Avada Fusion Builder cache</a>.<br />
fr: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://theme-fusion.com/documentation/avada/installation-maintenance/important-update-information/#clear-caches" target="_blank">Réinitialiser le cache d’Avada Fusion Builder</a>.<br />

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://classic.oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Re-sign Oxygen Builder shortcodes</a>.<br />
fr: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://classic.oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Re-signer les codes courts Oxygen Builder</a><br />

en: » Permalinks are set to default. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Why?</a><br />
fr: » Les permaliens sont définis sur le réglage par défaut. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Pourquoi ?</a><br />

en: Translate
fr: Traduire

note: translators: 1: Number of files, 2: Progress.
en: Archiving %1$d media files...<br />%2$d%% complete
fr: Archivage de %1$d fichiers médias…<br />%2$d%% terminé

note: translators: 1: Number of files, 2: Progress.
en: Archiving %1$d content files...<br />%2$d%% complete
fr: Archivage de %1$d fichiers de contenus…<br />%2$d%% terminé(s)

en: I have enough disk space
fr: J’ai assez d’espace disque

note: translators: 1: Source PHP version, 2: Target PHP version.
en: Your backup is from a PHP %1$s but the site that you are importing to is PHP %2$s.
    							This could cause the import to fail. Technical details: https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/
fr: Votre sauvegarde provient d’un site fonctionnant avec PHP %1$s mais le site vers lequel vous l’importez fonctionne avec  PHP %2$s.
    							Cela pourrait entraîner l’échec de l’importation. Détails techniques : https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/

en: Refreshing backup list...
fr: Actualisation de la liste des sauvegardes…

note: translators: Storage path
en: <h3>Could not import site</h3>
    				<p>Please ensure the directory <strong>%s</strong> has read/write permissions.</p>
    				<p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a></p>
fr: <h3>Impossible d’importer le site</h3>
    				<p>Veuillez vous assurer que le répertoire <strong>%s</strong> dispose des droits de lecture/écriture.</p>
    				<p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Détails techniques</a></p>

note: translators: Storage path.
en: <h3>Could not export site</h3>
    				<p>Please ensure the directory <strong>%s</strong> has read/write permissions.</p>
    				<p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a></p>
fr: <h3>Impossible d’exporter le site</h3>
    				<p>Veuillez vous assurer que le répertoire <strong>%s</strong> dispose des droits de lecture/écriture.</p>
    				<p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Détails techniques</a></p>

note: translators: Backups path
en: <h3>Could not restore site</h3>
    				<p>Please ensure the directory <strong>%s</strong> has read/write permissions.</p>
    				<p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a></p>
fr: <h3>Impossible de restaurer le site</h3>
    				<p>Veuillez vous assurer que le répertoire <strong>%s</strong> dispose des droits de lecture/écriture.</p>
    				<p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Détails techniques</a></p>

en: Your current profile role does not have Export/Import capabilities enabled.
    				<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/how-to-add-import-and-export-capabilities-to-wordpress-users/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Le rôle de votre profil actuel n’a pas les permissions d’exportation/importation activées.
    				<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/how-to-add-import-and-export-capabilities-to-wordpress-users/" target="_blank">Détails techniques</a>

en: To choose a file please go inside the link and click on the browse button.
fr: Pour choisir un fichier, veuillez suivre le lien et cliquer sur le bouton Parcourir.

en: Finish
fr: Finir

en: Please ensure your file was created with the All-in-One WP Migration plugin.
    						<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Veuillez vous assurer que votre fichier a été créé avec l’extension All-in-One WP Migration.
    						<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Détails techniques</a>

en: The archive file appears to be corrupted. Follow <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/corrupted-archive/" target="_blank">this article</a> for possible fixes.
fr: Le fichier d’archive semble être corrompu. Suivez <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/corrupted-archive/" target="_blank">cet article</a> pour connaître les correctifs possibles.

note: translators: 1: Source PHP version, 2: Target PHP version.
en: Your backup is from a PHP %1$s but the site that you are importing to is PHP %2$s. This could cause the import to fail. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/" target="_blank">Technical details</a>
fr: Votre sauvegarde provient d’un site fonctionnant avec PHP %1$s mais le site vers lequel vous l’importez fonctionne avec  PHP %2$s. Cela pourrait entraîner l’échec de l’importation. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/" target="_blank">Détails techniques</a>

en: Drag & Drop a backup to import it
fr: Glisser/déposer une sauvegarde pour l’importer.

note: translators: 1: Progress, 2: Number of records.
en: Exporting database...<br />%1$d%% complete<br />%2$s records saved
fr: Exportation de la base de données…<br />%1$d%% terminés<br />%2$s éléments enregistrés

en: Backup restore requires the Unlimited Extension. <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">Get it here</a>
fr: La restauration de sauvegarde nécessite l’extension illimitée. <a href="https://fr.servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">Obtenez-la ici</a>

en: Preparing to export...
fr: Préparation de l’exportation…

note: translators: Human time diff
en: %s ago
fr: Il y a %s

en: Your purchase ID is invalid. Please <a href="mailto:support@servmask.com">contact us</a>.
fr: Votre ID d’achat est invalide. Veuillez <a href="mailto:support@servmask.com">nous contacter</a>.

en: Are you sure you want to delete this backup?
fr: Confirmez-vous la suppression de ce fichier ?

en: Please do not close this browser window or your import will fail
fr: Veuillez ne pas fermer cette fenêtre de navigateur sinon votre importation échouera

en: Continue
fr: Continuer

en: Proceed
fr: Continuer

en: Stop import
fr: Arrêter l’import

en: Stop export
fr: Arrêter l’export

en: Close
fr: Fermer

en: Preparing configuration...
fr: Préparation de la configuration…

note: translators: Progress.
en: Archiving database...<br />%d%% complete
fr: Archivage de la base de données…<br />%d%% terminé

note: translators: Progress.
en: Restoring database...<br />%d%% complete
fr: Restauration de la base de données en cours…<br />%d%% terminé

note: translators: Progress.
en: Unpacking database...<br />%d%% complete
fr: Décompression de la base de données en cours…<br />%d%% terminé

en: Preparing to import...
fr: Préparation de l’import…

en: Monthly
fr: Mensuellement

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Activating mu-plugins...
fr: Activation des extensions indispensables…

en: Do <strong>not</strong> replace email domain
fr: <strong>Ne pas</strong> remplacer l’e-mail du domaine

en: Preparing blogs...
fr: Préparation des blogs…

en: Check for updates
fr: Rechercher des mises à jour

note: Plugin URI of the plugin Author URI of the plugin
en: https://servmask.com/
fr: https://fr.servmask.com/

en: Import Site
fr: Importer le site

en: Import From
fr: Importer depuis

en: Export Site
fr: Exporter le site

en: Once the file is successfully downloaded on your computer, you can import it to any of your WordPress sites.
fr: Une fois le fichier téléchargé sur votre ordinateur, vous pouvez l’importer sur n’importe quel site WordPress.

en: Press "Export" button and the site archive file will pop up in your browser.
fr: Appuyez sur le bouton « Exporter » et l’archive du site apparaitra dans votre navigateur.

en: In the advanced settings section you can configure more precisely the way of exporting.
fr: Dans la partie réglages avancés, vous pouvez régler plus précisément la manière d’exporter.

en: Add
fr: Ajouter

en: in the database
fr: dans la base de données

en: Replace with
fr: Remplacer par

en: File
fr: Fichier

en: (click to expand)
fr: (cliquez pour déplier)

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Cancel
fr: Annuler

en: Send
fr: Envoyer

en: Enter a password
fr: Saisissez un mot de passe

en: Leave Feedback
fr: Laisser un commentaire

en: Create backup
fr: Créer une sauvegarde

en: Delete
fr: Supprimer

en: Restore
fr: Restaurer

en: Download
fr: Télécharger

en: Size
fr: Taille

en: Name
fr: Nom

en: Your site has been imported successfully!
fr: Votre site a bien été importé !

note: translators: 1: Number of files, 2: Progress.
en: Restoring %1$d files...<br />%2$d%% complete
fr: Restauration de %1$d fichiers…<br />%2$d%% terminé

en: Renaming export file...
fr: Renommage du fichier d’exportation…

note: translators: 1: Number of files, 2: Progress.
en: Archiving %1$d plugin files...<br />%2$d%% complete
fr: Archivage de %1$d fichiers d’extensions en cours…<br />%2$d%% terminé

en: Backups
fr: Sauvegardes

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Get multisite
fr: Obtenir l’extension multisite
